Zadanie umiejętnego rozsadzenia gości na weselu, to problem stary jak świat. Jest to dla Nowożeńców nie lada wyzwanie. Niezależnie od tego, jak byśmy się starali, zawsze ktoś będzie niezadowolony. Ale zacznijmy od początku.

Najważniejszy jest plan sali, który należy umieścić na tablicy przy wejściu w widocznym miejscu. Powinien on swoim wyglądem nawiązywać do tematyki wesela i być czytelny dla wszystkich gości.

Internetowe Targi Ślubne- Agencja Ślubna Say Yes

Na stołach powinny znajdować się imienne bileciki by każdy mógł znaleźć swoje miejsce tzw. winietki. Można je zrobić osobiście lub skorzystać z gotowych wzorów proponowanych przez firmy specjalizujące się w tego typu usługach.

W zależności od sali weselnej gości możemy usadzić przy stołach podłużnych, ułożonych w  kształcie litery  L,T, U

lub przy stołach okrągłych, które obecnie są coraz bardziej lubiane przez nowoczesne Pary Młode

Stół Nowożeńców- najważniejszym punktem sali

Przy stołach w kształcie liter Młoda Para musi zawsze siedzieć w centralnym miejscu by była widoczni z każdego miejsca sali, dla wszystkich gości.

Po bokach młodych najczęściej usadzamy rodziców, dziadków, chrzestnych oraz świadków weselnych.

Jeżeli stoły są okrągłe stół młodej pary powinien być większy. Jeżeli Nowożeńcy sobie tego życzą, to mogą przy nim siedzieć w towarzystwie świadków oraz najbliższych przyjaciół.

Internetowe Targi Ślubne- Agencja Ślubna Say Yes

Niezależnie od kształtu stołu należy pamiętać o kilku zasadach savoir-vivre:

  • Osoby będące w związkach zawsze sadzamy obok siebie, przeplatając kobieta-mężczyzna. Nie każmy parą siedzieć vis a vis gdyż utrudni im to rozmowę oraz wspólne wyjście na parkiet.
  • Nigdy nie sadzamy obok siebie gości będących ze sobą w konflikcie.
  • Osoby najbliższe dla Młodej Pary powinny siedzieć na honorowych miejscach, czyli przodem do sali.
  • Kobiet nie powinny nigdy siadać na krawędzi stołów.
  • Pamiętać należy by dziadków i trochę starszych gości nie sadzać blisko głośników, gdyż głośna muzyka może przeszkadzać im w swobodnej rozmowie przy stole.
  • Zdarza się czasem ,że na wesele zaprasza się księdza , który udzielał młodym ślubu. Jest to najczęściej ksiądz zaprzyjaźniony z rodziną lub po prostu kuzyn Młodej Pary. Powinien on wtedy zająć miejsce obok najbliższej mu osoby z rodziny.

Tradycją jest, że gości Pana i Pani Młodej rozsadza się przy osobnych stołach, gdyż zazwyczaj się znają. Jednak jeżeli wiemy, że rodziny już wcześniej miały okazję się poznać lub osoby są w podobnym wieku możemy ich posadzić razem.

Dziecko- kłopotliwy gość na weselu?

Jeżeli zapraszamy gości z małymi dziećmi do 3 lat to nie zawsze musimy dla nich zapewniać osobne krzesło. Często  wystarczy krzesełko do karmienia, które dziś już jest na wyposażeniu każdej sali weselnej. Troszkę starsze dzieci powinny siedzieć z rodzicami, ale po posiłkach można dla nich zorganizować osobny stolik z kolorowankami lub innymi atrakcjami by rodzice mieli trochę swobody dla siebie. Odpowiednim pomysłem jest również zapewnienie wykwalifikowanego animatora, który z pewnością nie pozwoli najmłodszym na nudę.

Internetowe Targi Ślubne- Kącik Hand Made z animacją dla dzieci

Dobrym rozwiązanie jest także specjalny stół dla młodzieży, gdyż wiadomo że oni lubią się bawić trochę głośniej i najlepiej czują się w swoim towarzystwie.

Nie należy zapomnieć o stoliku dla obsługi czyli  d-ja, zespołu,  fotografa, kamerzysty czy konsultanta ślubnego.

Na koniec drobna rada!

Nie ważne jak usadzimy gości-  najważniejsze aby się dobrze bawili oraz długo i miło wspominali wasze wesele!