Stało się!!! Najbardziej wyczekiwany ślub w tym sezonie już za nami! Książę Harry i Meghan Markle sakramentalne „TAK” wypowiedzieli w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze 19 maja.

Udział w ceremonii wzięło 600 osób, a miliony osób na całym świecie śledziły relacje z tego wydarzenia. Pod nieobecność ojca Panny Młodej, to Książę Karol, poprowadził Meghan do ołtarza. Rolę drużby pełnił zaś książę Wiliam, czyli brat Pana Młodego. Wybranka Harrego zrezygnowała z tradycyjnej świadkowej stawiając na uroczy orszak małych druhenek i paziów złożony z królewskich dzieci.

Źródło: James Gourley/REX/Shutterstock EAST NEWS

Jeśli przeoczyliście tę wyjątkową ceremonię zapraszamy na gorącą relację Internetowych Targów Ślubnych.

STRÓJ MAŁŻONKÓW

PAN MŁODY– zgodnie z królewskimi tradycjami książę Harry na swój ślub przybył w mundurze wojskowym Blues and Royals królewskiej straży konnej i dragonów. Chciał w ten sposób oddać hołd żołnierzom, z którymi służył przez dziesięć lat odbywając m.in. dwie tury bojowe w Afganistanie.

PANNA MŁODA zaprezentowała się tego dnia w dwóch sukniach:

 1. Suknia na uroczystość w Kaplicy autorstwa Clare Waight Keller, z domu mody Givenchy wykonana była z jedwabnej organzy z dekoltem w łódkę i rękawami trzy czwarte. Projekt zachwycił swoją prostotą, a panna młoda wyglądała w nim olśniewająco. Uroku dodały dodatki w postaci welonu oraz eleganckiej tiary.
 • Największą uwagę zwracał jednak welon długi na 5 metrów w kwiatowe wzory, które symbolizowały florę ze wszystkich 53 krajów Zjednoczonego Królestwa.

Źródło: REX/Shutterstock EAST NEWS

 1. Wieczorna suknia Meghan, którą stworzyła brytyjska projektantka Stella McCartney, miała jedno zadanie – podkreślić wszystkie jej wdzięki i sprawić, żeby obecnym opadły szczęki. Była to kreacja w kolorze białej lilii z odkrytymi ramionami, wykonana z jedwabnej krepy.

UKŁON W STRONĘ KSIĘŻNEJ DIANY

Nie jest tajemnicą niezwykle silna więź, jaka łączyła księcia Harrego z jego matką Dianą. Nowożeńcy podczas swojego ślubu postanowili w symboliczny sposób oddać hołd uwielbianej prze miliony „królowej ludzkich serc”. W jaki sposób to zrobili?

 • pierścionek zaręczynowy – książę Harry podarował Meghan Markle pierścionek wysadzany diamentami. Część z nich należała kiedyś do jego matki;
 • zaproszono trójkę rodzeństwa Diany – brata  Charlesa Spencera oraz jej dwie siostry, Jane Fellowes oraz Sarah McCorquodale.  Jedna z sióstr przeczytała nawet fragment tradycyjnego czytania podczas ceremonii;
 • kwiaty – niezapominajki w bukiecie Panny Młodej, jak również białe róże w wystroju kaplicy to ulubione kwiaty Lady Di.

Źródło: REX/Shutterstock EAST NEWS

 • treść przysięgi Meghan – Panna Młoda, podobnie jak wcześniej zrobiły to księżna Diana i Kate Middleton, nie ślubowała mężowi posłuszeństwa, natomiast “miłość, pocieszenie, szacunek i wsparcie, w chorobie i zdrowiu.”
 • pierścień – w dalszej części uroczystości, do swojej drugiej stylizacji, Meghan dobrała duży pierścień z kamieniem w kolorze akwamaryny. Identyczny nosiła księżna Diana na bankiecie wydanym po aukcji w 1997 roku.

MENU WESELNE

W karcie menu pojawił się bardzo zabawny akcent w postaci drinka, który swoją barwą przypominał kolor włosów Pana Młodego (był to koktajl z imbirem i rumem), a do tego jeszcze nazywał się Kiedy Harry poznał Meghan, co było nawiązaniem do amerykańskiej komedii Kiedy Harry poznał Sally.

TORT

Młoda Para wybrała tort o smaku cytrynowym osłodzony czarnym bzem. Do wykonania słodkiego poczęstunku zużyto 20 kg mąki, masła i jaj, 10 butelek kordiału z czarnego bzu i 200 cytryn. Tort  upiekła właścicielka znanej londyńskiej piekarni Violet Cakes – Claire Ptak. Urodziła się, co prawda, w Kalifornii, ale jej babcia była Polką. Mamy więc polski akcent na tym ważnym wydarzeniu.

Źródło: twitter KensingtonRoyal

PRZEŁAMUJĄC ZASADY „DWORSKIEJ ETYKIETY”

Świeżo upieczeni Nowożeńcy podczas swojego ślubu wyłamali się z niektórych sztywnych zasad panujących na królewskim dworze:

 • broda Harrego – wbrew wojskowym zasadom, Pan Młody nie zgolił brody do munduru;
 • skromne uczesanie Meghan – Amerykanka wybrała subtelnego koczka, co jest zmianą dworskiej tradycji, ponieważ zarówno królowa Elżbieta II, księżna Diana, jak i Kate do ślubu szły we włosach rozpuszczonych;
 • kazanie – mowę wygłosił czarnoskóry biskup amerykańskiego Kościoła Episkopalnego Michael Curry. Mocno gestykulując, przypominał on, że “miłość nie jest samolubna”, lecz jest “poświęceniem, odmienia życie, odmienia świat.” Nikt w kościele nie potrafił ukryć uśmiechu;

Źródło: The Royal Family YouTube

 • czułe gesty – Nowożeńcy cały czas trzymali się za ręce i okazywali sobie miłość np. poprzez głaskanie dłoni, czego nie widzieliśmy u Kate i Williama;
 • piosenka Bena E. Kinga “Stand By Me” wykonana podczas ceremonii przez chór gospel była czymś nowym jeśli chodzi o oprawę królewskich ślubów.

 

Meghan i Harry, teraz już oficjalnie jako „Duke and Duchess of Sussex”, czyli „ Książę i Księżna Sussex” mogą iść razem przez życie. Życzymy im wszystkiego dobrego!

 

A Wam jak podobał się ten bajkowy ślub?

Marzycie o takim?

 

fot. główna źródło: REX/Shutterstock/EAST NEWS