Stres odczuwany w dniu ślubu to nic nowego. Prawie każdy przyszły małżonek prędzej czy później doświadczył tego uczucia. Niektórym stres towarzyszy od samego rana (a nawet wcześniej), innych atakuje dopiero podczas składania przysięgi. Wilgotne dłonie, drżący głos, nieprzyjemne uczucie w brzuchu, luki w pamięci czy chaotyczne zachowanie to tylko niektóre z objawów zdenerwowania.

We wcześniejszym artykule “Czego nie robić podczas swojego ślubu? 5 rad” sugerowalismy, aby za bardzo się nie stresować. Spróbujmy zatem razem przygotować się na walkę ze ślubnym stresem, żeby nic nie zakłóciło tego wspaniałego dnia! Przedstawiamy kilka metod walki ze stresem.

 1. Metoda naturalna – zioła

  Dobrze znany naszym babciom i stary jak świat napar z melisy posiada działanie uspakajające, działa kojąco na układ nerwowy, niweluje pobudzenie. Gdy zdenerwowaniu towarzyszy ból brzucha można sięgnąć po miętę, która łagodzi skurcze żołądka i jelit. Inne pospolite zioła łagodzące objawy zdenerwowania to waleriana, dziurawiec czy rumianek.

  Warto jednak użyć tej metody wtedy, kiedy wiemy, że zioła dobrze na nas działają.  Lepiej odpuść sobie eksperymenty tego dnia.

 2. Relaks poprzez muzykę

  Dobrym sposobem na poprawę samopoczucia jest muzyka. Ulubione piosenki, które dobrze się kojarzą potrafią wprowadzić w lepszy nastrój. Jest tez duża szansa na rozładowanie emocji podczas gorących przygotowań. Energiczne, wesołe i dobrze znane utwory sprawdzą się doskonale.

 3. Ćwiczenia relaksacyjne

  Tu z pomocą przyjdą nam ćwiczenia rodem z jogi lub tai chi. Najlepsze efekty daje rozciąganie ciała oraz ćwiczenia oddechowe. Sam fakt tego, że podczas ćwiczenia trzeba skupić się na wykonywanych ruchach, odwraca naszą uwagę od źródła stresu.

 4. Gorąca kąpiel i dobry sen

  Jeśli znajdziecie na nią czas 😉 Lepiej zafundować sobie domowe SPA wieczorem przed dniem ślubu, a do wody dodać ulubione olejki eteryczne. Taka przyjemność na pewno pozytywnie wpłynie na rozluźnienie i uspokojenie. Do tego dobry, długi, przynajmniej 7-godzinny sen i jutrzejszy dzień niczym Cię nie zaskoczy!

  Źródło: novalanalove.com

 5. Kontrolowanie myśli

  Nie można zbyt łatwo poddawać się złym myślom i snuć najgorszych scenariuszy. W każdej sytuacji pozytywne myślenie naprawdę może zdziałać cuda i przyciągnąć mnóstwo dobrej energii. Gdy czujesz, że ogarnia Cię stres spróbuj pomyśleć o czymś przyjemnym – pobaw się z psem, obejrzyj śmieszny filmik w sieci lub po prostu powiedz na głos: “Wszystko będzie dobrze!”

 6. Dobre przygotowanie

  Poczucie, że wszystko jest dopięte na ostatni guzik bardzo pomaga nie doświadczyć stresu w dzień ślubu. Zarządzanie czasem gra tu główną roli i warto poświęcić wcześniej trochę pracy, aby zaplanować przebieg całego dnia i omówić go z bliskimi. Lęk przed nieocziwanymi zdarzeniami można także zmniejszyć poprzez zdobycie wiedzy – pogadajcie ze znajomymi, którzy mają to już za sobą i zapytajcie, co ich najbardziej zaskoczyło, co najbardziej zestresowało.

 7. Rozmowa i uśmiech

  Nic tak nie dodaje otuchy jak dobre słowo i wsparcie najbliższych, szczególnie Twojej drugiej połówki! Krótka chwila relaksu przy herbacie czy nawet przelotny uścisk dłoni, to bardzo dobre sposoby na ślubny stres. Podczas przygotowań, jeśli to możliwe, ogranicz liczbę ludzi przebywających w domu – niech w tych chwilach towarzyszą Ci osoby, wśród których czujesz się dobrze i swobodnie.

Źródło: bridalmusings.com

 

Dzięki tym sposobom ślubna panika na pewno Cię nie opanuje! A może masz jakiś swój sposób na stres? Podziel się nim w komentarzu!