Podjęliście już najważniejszą decyzję w Waszym życiu – pobieracie się! Super, bardzo się cieszymy! Znacie się z pewnością „jak łyse konie.” Nie jedno już ze sobą przeżyliście, potraficie godzinami rozmawiać o wszystkim i o niczym. No właśnie, o niczym… ale czy na pewno zdążyliście poruszyć ważne, ale równocześnie niezwykle trudne tematy dotyczące wspólnej przyszłości?

Kiedy jesteśmy zakochani często błędnie zakładamy, że partner czy partnerka z pewnością myśli tak jak ja. Endorfiny uderzają nam do głowy, a świat widzimy jedynie w różowych barwach. Niestety rzadko zdarza się, aby Młodzi mieli te same poglądy w każdej kwestii. Dobrze jest przed ślubem przedyskutować kilka istotnych kwestii. Wiemy, że nie będzie to łatwe, ale można to zrobić w jakiejś miłej scenerii np. podczas pikniku nad jeziorem, czy romantycznej kolacji przy świecach.

Dobrze, ale jakie tematy są najważniejsze? Chcielibyście pewnie zadać miliony pytań, ale nie o to chodzi, żeby druga połówka czuła się jak na przesłuchaniu. Ważne jest po prostu ustalenie wspólnej wizji Waszego życia po ślubie.

KWESTIA DZIECI

Jest to powód do kłótni w wielu związkach, a wynika głównie z braku poruszania tego tematu przed ślubem. Należy z przyszłym współmałżonkiem ustalić czy w ogóle planuje dzieci, jeśli tak to ile? Ważne jest również założenie w jakim czasie od zawarcia związku potomstwo miałoby się pojawić. Gdy już dziecko się urodzi, jaki będzie podział obowiązków – czy oboje będziecie zmieniać pieluchy, wstawać w środku nocy, kąpać i ubierać malucha… Warto ustalić również strategie w przypadku problemów z zajściem w ciążę… czy jesteście w stanie adoptować dziecko. Nie chodzi tutaj o przygotowanie gotowego planu od A do Z, a jedynie o zapoznanie się ze stanowiskiem partnera i gotowość pójścia na kompromis.

KWESTIA FINANSÓW

Powszechnie wiadomo, iż nie wypada mówić o finansach w towarzystwie, ale w zaciszu domowego ogniska można, a nawet trzeba poruszyć ten niezwykle ważny temat. Zapewne doskonale wiecie, gdzie pracuje każdy z was, a tym samym, co jest głównym źródłem dochodu. Warto dowiedzieć się czy wynagrodzenie partnera jest na tyle wystarczające, by móc się samemu utrzymać, czy korzysta on np. z pomocy rodziców. Istotną kwestią jest także czy przyszły współmałżonek ma jakieś zobowiązania finansowe, np. kredyt czy pożyczkę lub czy wspiera finansowo jakiegoś członka swojej rodziny np. rodzeństwo czy dziadków. Ważne również jest podejście drugiej połówki do spraw oszczędzania. Trzeba ustalić w jaki sposób bodziecie gospodarować waszymi wspólnymi finansami, tzn. z czego płacić rachunki, czy zdecydujecie się na kredyt itp.

KWESTIA RELIGII

Warto wiedzieć jaką rolę w życiu naszego ukochanego pełni religia. Zdecydowaliście się wprawdzie oboje na ślub kościelny, ale czy na pewno jest on dla was ważny. Czy zamierzacie w niedzielę uczęszczać na mszę świętą. No i najważniejsze czy wasze przyszłe dzieci będą wychowywane w duchu wiary. To bardzo trudny temat, jednak często może poróżnić nawet najbardziej zakochanych w sobie ludzi.

To oczywiście tylko trzy podstawowe zagadnienia must-have, które należy naszym zdaniem poruszyć przed ślubem. Pytań i obaw związanych z przyszłością jest pewnie w Waszych głowach mnóstwo. Nie martwcie się, każdy przez to przechodzi. W ostateczności zawsze można się dogadać, bo miłość to sztuka kompromisu.

Na koniec polecamy Wam książkę do poduszki pt. „1001 pytań, jakie warto zadać przed ślubem” autorstwa Moniki Mendez Leahy. Jest to świetny, żartobliwy poradnik, z którym powinna zapoznać się każda para planująca stanąć na ślubnym kobiercu. Życzymy przyjemnej lektury.

1001-pytan-przed-slubem