W dzisiejszych czasach rynek mody męskiej jest już tak obszerny, jak ten dla kobiet. Możemy godzinami przebierać w ofertach renomowanych salonów, które proponują stroje dla Panów we wszystkich fasonach i kolorach. Co jednak ubrać na swój własny ślub i wesele. Oczywisty jest fakt, iż Pan Młody musi tego dnia wyróżniać się z tłumu innych mężczyzn przybyłych na uroczystość. Jak się ubrać, aby nie przesadzić oraz by nie popełnić modowego faux pas? Zazwyczaj dobór stroju zależy od zasobności naszego portfela. Warto jednak wziąć pod uwagę dostępność różnych ślubnych opcji i wybrać tę, która będzie najbardziej pasowała do sylwetki danego mężczyzny jak również do charakteru naszej uroczystości weselnej. Jakie mamy możliwości?

  1. GARNITUR

Garnitur
Jest to najbardziej klasyczny wybór. Wielu Młodych Panów decyduje się właśnie na garnitur, nie wyobrażając sobie ślubu w innym ubiorze. Jest on elegancki, modny i zawsze na czasie. W dobrze skrojonym garniturze mężczyzna prezentuje się bez zarzutu. Można również dobrać kamizelkę w podobnym odcieniu, ale nie każdy Pan preferuje tego typu dodatek. Garnitury mają wiele fasonów: od gładkich, przez błyszczące po prążkowane. Musimy jednak pamiętać o kilku istotnych kwestiach przy wyborze tego stroju:

– RĘKAWY- muszą sięgać do nadgarstka, nawet przy wyciągniętych rękach; mankiety mają wystawać

– MARYNARKA- powinna nieco zakrywać pupę; może być zapinana nisko lub wysoko; jedno lub dwurzędowa; po zapięciu guziki muszą jednak leżeć w jednym rzędzie

– SPODNIE- nie mogą mieć zbyt krótkich nogawek, powinny one lekko opadać na buty, obcas musi być zakryty do połowy, wtedy długość jest idealna. Najmodniejsze to spodnie ołówkowe.

  1. SMOKING

Smoking
Smoking to najlepszy wybór dla mężczyzn chcących ukryć nieco zbyt wystający brzuszek, który zostanie zgrabnie zatuszowany specjalnym pasem smokingowym. Jest to również wybór trochę bardziej elegancki niż tradycyjny garnitur i wielu mężczyznom kojarzy się ze słynnym Agentem 007, który uwielbiał ten rodzaj stroju. Należy tutaj zwrócić szczególną uwagę na marynarkę, której klapy powinny być wyłożone połyskującym atłasem. Do tego dobieramy specjalną koszulę z łamanym kołnierzykiem i obowiązkowo muchę. Zazwyczaj jest ona w tradycyjnym czarnym lub białym kolorze. Obecnie jednak coraz częściej Pan Młody chcąc dopasować się do swojej małżonki wybiera muchę w kolorze np. bukietu. Bardzo istotną kwestią przy wyborze smokingu są także spinki mankietowe. W tym temacie mężczyźni mają duże pole do popisu: od tradycyjnych po wysadzane drogimi kamieniami. Można także zamówić spinki personalizowane z inicjałami Pary Młodej, datą ceremonii lub dowolnym, żartobliwym napisem.

Spinki
fot. WillyWood – Internetowe Targi Ślubne

  1. FRAK

To wciąż nieoczywisty wybór wśród mężczyzn. Frak jest niezwykle wytworny i przywodzi na myśl ubiór angielskich dżentelmenów. To chyba najbardziej elegancka opcja ze wszystkich, gdyż kojarzy się z luksusem i romantyzmem. Charakterystyczne dla tego typu stroju są długie poły, często żartobliwie nazywane ogonem „jaskółki.” Prawdziwy frak powinien być uszyty z czarnego sukna, a jego klapy muszą być szpiczaste i obszyte matowo połyskującym atłasem. Spodnie do fraka posiadają z boku lampas. Szyku Panu Młodemu dodaje tutaj wyraźny kontrast czerni i bieli, bowiem koszula musi być nieskazitelnie biała i mieć bardzo sztywny gorset oraz usztywniane mankiety. Należy także dobrać tradycyjną śnieżnobiałą kamizelkę. Dla nieco odważniejszych mężczyzn istnieje możliwość skompletowania szalika, białych rękawiczek czy też cylindra. Można się również pokusić o arystokratyczną laseczką zakończoną białą gałką, która idealnie wpasuje się w klimat wesela urządzanego w wytwornym pałacyku.

Frak

  1. SURDUT

Jest to odpowiednik fraka. Wybór ten jest jednak drogi i może być uciążliwy dla Pana Młodego, gdyż strój ten tradycyjnie można nosić wyłącznie do wczesnego popołudnia więc należy go zmienić wieczorem w trakcie wesele. Wiąże się to więc z kosztem dodatkowego stroju. Z tego powodu ubiór ten został nazwany „frakiem dziennym”- „cutaway”- potocznie „cut”. W tym zestawie znajdziemy znacznie przedłużoną marynarkę o modnie skrojonym przodzie. Dobrać do niej należy prążkowane, zazwyczaj czarno-szare spodnie tzw. sztuczkowe. Odpowiednia koszula ze zgiętymi rożkami kołnierzyka przeważnie łączona z jedwabnym plastronem.

Panowie! Pamiętajcie jednak, że w tym wyjątkowym dniu powinniście być elegancko ubrani, nie zaś „przebrani”. Bardzo często zdarza się bowiem, że mężczyźni ulegając przypadkowej modzie lub namową przyszłej małżonki czy teściowej zakładają coś, w czym wyglądają bardzo nienaturalnie. Dodatkowo niewygodny strój daje całą noc uczucie dyskomfortu i odbiera całą radość z zabawy. Czasami wystarczy jedynie dobrze skrojony garnitur i odpowiednie dodatki aby wyglądać jak marzenie.