Chyba nie ma na świecie kobiety, która nie kochałaby kwiatów. Zwyczaj obdarowywania wiązankami ślubnymi jest głęboko zakorzeniony w naszej kulturze i mentalności. Utarło się bowiem, że poza prezentem lub kopertą Młodej Parze należy wręczyć również bukiet kwiatów. Są to zazwyczaj kwiaty cięte, które choćby były najpiękniejsze na świecie to niestety szybko więdną. Mogą one przetrwać zaledwie kilka dni, a w skrajnych przypadkach, jeśli ślub odbywa się latem, brzydko wyglądają już po kilku godzinach. Nawet jeśli Młodzi nie proszą o kwiaty, to i tak zawsze znajdzie się ktoś kto taki bukiet wręczy. Kilka takich wiązanek plus ślubny bukiet Panny Młodej to i tak aż nadto…zwłaszcza w upalny dzień weselny…

Coraz częściej Młodzi wybierają alternatywę dla ślubnych kwiatów i w zabawny sposób, przeważnie wierszem proszą swoich gości o coś zupełnie innego. Koszt wiązanki to zazwyczaj ok. 50 PLN. Podpowiadamy rozwiązania, które naszym zdaniem są najlepszym zamiennikiem weselnych bukietów i mieszczą się w tym przedziale kasowym.

Wino

Jest świetnym pomysłem dla Młodych, którzy chcą założyć w nowym domu swoją własną, mini winniczkę. Każdą kolejną rocznicę można uczcić wypijając jedną butelkę wina przy której powspominamy ten cudowny dzień ślubu.

Wino na wesele

 

“Chociaż Kwiatuszki bardzo lubimy,
to o butelkę wina grzecznie prosimy”

“Bardzo chcemy Was poprosić,
by nam kwiatów nie przynosić.
Stąd wiadomość ku publice:
chcemy z winem mieć piwnicę”

 

Lotto

Jak mówi stare przysłowie szczęściu trzeba pomagać, więc dlaczego nie poprosić o kupony totolotka. Każdy z nas marzy zapewne o wielkiej wygranej i tej pożądanej przez wszystkich „szóstce w totka.” Nawet jeśli wygrana nie będzie duża, to może zwróci się chociaż koszt kapeli albo fotografa…hmm…

Lotto na wesele

 

Goście Drodzy, Goście Mili.
Radość byście Nam sprawili
w szczęście nasze inwestując
kupon totka nam darując,
oszczędzacie kwiatów moc,
co by zwiędły w jedną noc.

 

Słodycze

Jeśli nasza Para Młoda to miłośnicy słodkich przekąsek, taki prezent to strzał w dziesiątkę. Należy wziąć tutaj jednak pod uwagę preferencje i gusta co do rodzaju słodkości. Warto też zwrócić uwagę na porę roku w jakiej odbywa się ślub, jeśli jest to lato, czekoladki mogą nie wytrzymać wysokich temperatur i rozpłynąć się.

cukierki

 

Istnieje zwyczaj przychodzenia z bukietami,
lecz my słodyczy jesteśmy smakoszami,
więc jeśli macie ochotę podarować nam kwiatki,
przynieście zamiast nich pyszne czekoladki.

 

 

Książki

Jest to opcja jedynie dla Młodych, którzy mają gdzie składować takie ilości książek. Biorąc pod uwagę, że każdy z gości pojawi się z opasłym tomiskiem, trzeba przewidzieć miejsce na znaczne powiększenie domowej biblioteczki. Dobrze byłoby również znać czytelniczy gust Nowożeńców. Może się bowiem okazać, że miłośnicy kryminałów zostaną obdarowani znienawidzonymi romansidłami i odwrotnie.

Książki na wesele

 

Jeśli kłopot to niewielki
zamiast kwiatów małych, wielkich
Przybądź z książką na ślub nasz,
długotrwały prezent dasz

 

Pluszaki

Często zdarza się, że Młoda Para chcąc pomóc wybranej placówce opiekuńczo- wychowawczej decyduje się na wybór maskotek, które później przekazuje w prezencie dzieciakom np. z domu dziecka. Jest to bardzo miły gest, który pozwala również uszczęśliwić najmłodszych potrzebujących.

Pluszaki na wesele

 

Nasi Kochani Goście, 
kwiatków nam nie przynoście. 
Wolimy dostać pluszaki 
i uszczęśliwić małe dzieciaki.

 

Pomoc charytatywna

Ostatnio coraz bardziej popularna forma alternatywy dla kwiatów ślubnych jest drobny datek na cele charytatywne. Młoda Para chce w ten sposób podzielić się swoim szczęściem, nie tylko z rodziną czy gośćmi weselnymi, ale także z ludźmi bardziej potrzebującymi. Przekazuje uzbierane pieniądze na wybraną akcję humanitarną lub wspierając daną organizację.

Pomoc charytatywna na weselu

 

Lepszy na dobry cel datek,
niż najpiękniejszy kwiatek
Tyle szczęścia, które mamy, razem już nie ogarniamy.
Kwiatów więc nie przyjmujemy, Biednym dzieciom pomóc chcemy.
Dobry uczynek zrobicie, jeśli też się dołączycie.