Odpowiednia muzyka oraz forma prowadzenia to podstawa sukcesu każdego wesela, dlatego wybierając DJ’a, który ma zadbać o stosowną oprawę muzyczną całej uroczystości, warto pamiętać o podpisaniu umowy, by zyskać gwarancję, że wszystko będzie dokładnie takie, jak sobie wymarzyliśmy, a nasi goście będą się świetnie bawić. Podpowiadam, jak przygotować się do spotkania z DJ’em weselnym. O co pytać, aby mieć pewność, że dokonujemy właściwego wyboru?

dj

DjTeam

Poznaj styl DJ’a

Zanim zdecydujecie się podpisać umowę z konkretną osobą, dowiedzcie się, jaki jest jej styl muzyczny, czy pasuje do klimatu imprezy, czy spełnia Wasze preferencje co do repertuaru, a także czy jest w stanie zagrać Wasze ulubione piosenki (nie zawsze tak jest). Warto też ustalić jaka jest preferowana przez niego lub nią forma prowadzenia imprezy i czy nie zaskoczy nas jakąś nietaktowną niespodzianką bądź zabawą. Nawet jeśli wybieracie DJ’a z polecenia, warto zweryfikować te kwestie aby samemu przekonać się, czy tego właśnie oczekujecie. Niekoniecznie bowiem to, co podobało się komuś innemu, będzie też odpowiadało Wam, chyba że widzieliście to na żywo. Musicie mieć pewność, że osoba, którą zatrudniacie trafi w gusta Wasze i Twoich gości.

Przedstaw swoje oczekiwania

Przed podpisaniem umowy z DJ’em należy szczegółowo ustalić, na jakim repertuarze Wam zależy, jakie są Wasze ulubione utwory, a jakich wolicie uniknąć, a także czy zależy Wam na zabawach weselnych oraz specjalnych dedykacjach np. dla rodziców. Jeśli trudno Wam zdecydować się na konkretne utwory, warto wskazać DJ’owi chociaż kilka przykładów albo określić stylistykę np. disco polo, lata 80-te, muzyka biesiadna, aby łatwiej mu było ustalić listę piosenek. Pamiętajcie, że DJ musi dokładnie wiedzieć, czego od niego oczekujecie jednakże powinniście chociaż częściowo dać mu wolną rękę . Nikt nie jest w stanie pomimo najszczerszych chęci przewidzieć jak potoczy się impreza i przy jakiej muzyce goście chętniej będą się bawili. Powinniście być świadomi, że to goście powinni się dobrze bawić, a to przy jakiej muzyce, to już inna sprawa i czasami może wam się ona nie do końca podobać. Często jest tak, że ustala się dany repertuar muzyczny wcześniej, ale podczas imprezy w ogóle się on nie sprawdza. Zatem DJ ma wybór – albo rozbawić gości, albo trzymać się reguł….. wybór oczywiście jest prosty.

Ustal wszystkie szczegóły

DJ styl

DjTeam

Akceptując warunki, co do ceny za usługę DJ-a warto dopytać o szczegóły: co zawiera się w cenie, do kiedy należy wpłacić zaliczkę, a do kiedy całość. Równie ważne jest ustalenie godziny pracy DJ-a, a także dopytanie o sprawę ewentualnych nadgodzin i związanej z tym dodatkowej opłaty. Ustalcie też czy dany lokal ma podpisaną umowę z ZAIKS czy też wy jesteście do tego zobligowani. Zapytajcie również czy dedykacje oraz specjalne życzenia są dodatkowo płatne. Musicie mieć gwarancję, że DJ będzie pracował tak długo, jak długo będą się chcieli bawić goście, chyba że wspólnie ustalicie godzinę zakończenia. Dobrze jest też ustalić częstotliwość przerw i uzgodnić, czy w ich trakcie DJ powinien puścić lekki podkład muzyczny, czy też nie.

Gdzie szukać DJ’a?

Warto popytać wśród znajomych, bo to sprawdzone już opcje. Pomocny w poszukiwaniu DJ’a oczywiście okaże się też Internet. Warto jednakże zwrócić uwagę na to, że każde zdjęcie, video może wyglądać niesamowicie, ale w rzeczywistości to już niekoniecznie to samo.
Warto porozmawiać osobiście, chociażby przez telefon a nie tylko sugerować się witryną, zdjęciami oraz ceną, gdyż to może okazać się zgubne w skutkach, a nie da się tej chwili powtórzyć. Często zwłaszcza początkujący DJ-e deklarują nam przysłowiowe gruszki na wierzbie za bardzo niską cenę i to powinno nas wyczulić na efekt końcowy, ponieważ może okazać się kompletną klapą. To od DJ’a i prezentowanej przez niego muzyki zależy jaka atmosfera zagości na weselu i czy wszyscy będą dobrze się bawić. Zanim zatrudnicie muzyka, zastanówcie się, jakiej osoby szukacie i czego konkretnie od niej oczekujecie. Dobrze przemyślcie swój wybór, bo dobry DJ na weselu to gwarancja udanej imprezy.

Jeden DJ czy też dwóch

Dwóch DJ

DjTeam

Często pojawia się to pytanie czy powinna to być jedna osoba czy też dwie lub więcej. Oczywiście to zależy od Was, czy oczekujecie tego by ktoś Was nieustannie angażował w jakieś zabawy czy też, zważywszy na aż tak wielką ilość czasu (przerwy na punkty stałe, tort, podziękowania dla rodziców, oczepiny, posiłki), zależy Wam przede wszystkim na dobrej tanecznej zabawie. Inna sprawa to przyjęcie na kilkaset osób – do tego potrzeba sporo nagłośnienia i oświetlenia, ma w tedy rację bytu osoba, która to pomoże ogarnąć. Oczywiście istnieje potrzeba zabaw zbiorowych, ale jedna osoba też jest w stanie je świetnie poprowadzić i nie musi być ich za wiele. Niestety dwie osoby to oczywiście większy koszt, pytanie czy Wasi goście będą potrzebowali aż tak intensywnej stymulacji, bo inaczej sami nie będą w stanie się dobrze bawić? Chyba że DJ nie potrafi dobrze dobrać repertuaru muzycznego.

Przyjęcie Międzynarodowe

To niełatwy temat, ponieważ teraz prawie każdy DJ deklaruje, że poprowadzi dwujęzycznie przyjęcie, ale to nie zawsze do końca prawda. Polecam przeprowadzić test i zainicjować rozmowę w obcym języku by przekonać się co do kwalifikacji DJ-a. Drugą kwestią jest odpowiedni dobór repertuaru. Oczywiście przyjęcia międzynarodowe będą się diametralnie różniły pod kątem muzycznym oraz charakterem prowadzenia. Oczekiwania gości z różnych krajów co do utworów będą się różniły od naszych rodzimych. Warto w tym przypadku poprosić gości o przygotowanie play listy bądź dostarczenie utworów na dowolnych nośnikach pamięci.

Zabawy oraz forma prowadzenia

DJ mikrofon

DjTeam

Czasy się zmieniają – to co dawniej było oczywiste i standardowe teraz nie ma racji bytu. Bardzo ważne jest by przedyskutować oraz ustalić każdy element imprezy. Zaczynamy od powitania – witają rodzice czy kelnerzy? Rozbijamy kieliszki czy nie? Pierwszy taniec tylko Młodej Pary czy też tańczą wszyscy razem? Z podziękowaniem dla rodziców czy bez? Oczepiny? Jeśli tak, to w jakiej formie, a tort o której godzinie? Co do zabaw to są dwie możliwości. Pierwsza to taka, że na pewno je robimy i ustalamy jakie mają być, ponieważ nie dla każdego każda jest fajna. Kolejna opcja jest bardziej komfortowa, ponieważ zakładamy, że DJ zna się na rzeczy i potrafi rozkręcić imprezę, ale w razie gdyby się nie udało, mamy jakieś zabawy w zanadrzu.