Jak wiadomo nowe technologie coraz bardziej wchodzą w nasze życie. To co kiedyś było nie do pomyślenia, dziś może mieć każdy z nas. Nie inaczej jest z dronem i filmowaniem z powietrza. Branża ślubna podchwyciła temat i obecnie na rynku mamy wiele firm, które w swojej ofercie mają właśnie ujęcia z powietrza. Mamy dla Was kilka porad.

Co trzeba wiedzieć?

To oczywiste, ale powiedzmy to głośno dla jasności – dronem można latać wyłącznie na zewnątrz. Nie myślcie więc, że na filmie znajdą się ujęcia bawiących się ludzi na sali. Z reguły w filmie znajdują się momenty wyjścia z domu, przejazdu samochodem, wyjścia z kościoła, wejścia na salę oraz dodatkowe ujęcia obiektów i krajobrazów.

Każdy profesjonalny operator drona na pierwszym miejscu powinien uwzględniać bezpieczeństwo ludzi. Warto zapytać operatora, czy posiada świadectwo kwalifikacji operatorów dronów – UAVO (Unmanned Aerial Vehicle Operator). Jest to tzw. prawo jazdy uprawniające do komercyjnych lotów dronem. W ten sposób mamy pewność, że  lot  odbywa się zgodnie z prawem i uwzględnia podstawowe zasady bezpieczeństwa.

Przykładowy film jednego z naszych Wystawców:

https://youtu.be/yaJHX_ZNS-s

Ile to kosztuje?

Koszt wynajęcia „droniarza” jest bardzo różny i zależy od wielu czynników. Niektóre firmy mają swój sprzęt i operatora, inne natomiast współpracują z podwykonawcami. Koszt usługi zależeć może też od jakości użytej kamery i drona – między innymi decyduje to o stabilności ujęć. Ważny jest czas pracy operatora – ilość momentów do zarejestrowania. Często doliczane są koszty dojazdu.

Ceny na rynku zaczynają się od około 300-500 zł. Z reguły firmy mają przygotowane specjalne pakiety filmowe z dronem – wtedy usługa jest trochę tańsza. Nie zawsze jednak należy kierować się tylko ceną, warto sprawdzić portfolio takiej osoby i zapytać jak dużo lotów już odbyła.

Co z pogodą?

Każdy marzy o pięknej słonecznej pogodzie w dniu ślubu. A co jeśli spadnie deszcz? Niewielkie opady czasem „są do przejścia”, ulewa już wyklucza start drona. Największym niebezpieczeństwem są jednak silne podmuchy wiatru – dron może wymknąć się spod kontroli i spaść na ziemię. Zaufajcie operatorowi, on wie, kiedy można wylecieć, a kiedy jest to niemożliwe.  To on podejmuje decyzję i odpowiada za bezpieczeństwo ludzi i sprzętu.

Sztuka operatorska

Warto postawić na ludzi z doświadczeniem, jest to gwarancja, że ujęcia będą przemyślane i ciekawie kadrowane, a Wasi goście bezpieczni. Obsługa drona to naprawdę wielka sztuka, operator musi śledzić akcję i przewidywać bieg wydarzeń. Ważny jest również umiejętny montaż i późniejsza obróbka materiału.